Rüyada adam görmek tabiriİbni sîrin (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada tanıdığı bir adamı görmek, o kimseden ya da benzerinden ya da arkadaşından bir şey almasına delalet eder. Tanıdığı kimseden güzel bir şey aldığını görmek, o kimseden umduğunu bulacağına işarettir. Rüyada gördüğü adam yetki sahibi bir kimse ise ve ondan yeni bir gömlek aldığını görürse, o kimse vasıtasıyla bir görev almasına delalet eder. O kimseden ip alması antlaşmadır.

Gördüğü kişiden maddesi hoşa gitmeyen bir şey alması, o kimseden ümidini kesmeye ve aralarında düşmanlık olmasına delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada tanıdık bir insan görmek, o kimsenin kendisine, kardeşine ya da benzerine delalet eder. Rüyada insanoğlu görmek, hayra alamettir. Hâkimler görmek, mahkemeye, valiler görmek, korkuya, asker görmek yolculuğa, sanatkârlar görmek sanatlarına ve rızıklarına, kadınlar görmek fitneye, salih kimseler görmek ibadete delalet eder.

Rüyada insanoğlunu görmek, onların dışındaki varlıklara da delalet eder. Ayeti kerimede şöyle buyrulur. (Yeryüzünde yürüyen hiçbir hayvan ve iki kanadıyla uçan hiçbir kuş yoktur ki; sizinle benzer tarafları olan kâinattaki dengeyi sağlamakla sorumlu organize birer canlı türü olmasınlar.)

İnsanoğlunun salih olanı binek ve hayvanların salih olanlarına delalettir. Aynı şekilde rüyada salih ve faydalı olan binek hayvanları ve kuşlar görmek te, iyi insanlara delalettir. Çünkü insanın yaratılış tabiatında hayvanlardan örnekler vardır. İnsan görmek, hasat edilmiş ekine de delalet eder. Nitekim ayeti kerimede şöyle buyrulur. (Allah Teala sizi, insan neslinin ilk yaratılışını topraktan gerçekleştirmekte, neslin devamını da topraktan yetişen gıda özünden özenerek meydana getirmektedir)

İnsan görmek, kazanca şüphe karıştığına da delalet eder. Çünkü insanlar kazançlarını farklı yerlerden temin ederler. İnsan görmek, şaheser bir yapıya, ya da çok güzel bir sanata da delalet edebilir.

Rüyada adam görmek, güzellik ve hayır bulmaya delalet eder. Rüya sahibi için güzel kısmetler almak, yardım ve fayda görmek, sağlıklı olmak şeklinde tabir edilir. Rüyada adam görmek, zaman içinde itibar, zenginlik ve nüfus elde etmeye işaret eder. Her anlamda rüya sahibi için karda olmak şeklinde tabir edilir. Rüyasında adam gören kişinin çevresi geniş olacak ve etrafında kendisine saygı duyan, önünde eğilen ve kendisine itaat etmeye her an hazır olacak kimseler bulunacak demektir. Güzel ve iç açıcı haberler almak, sürpriz gelişmeler yaşamak olarak ifade edilir.

Rüyada Adam Dövmek

Boş laf eden, elle tutulur, gözle görülür bir yanı olmayan, dayanaksız iddialar anlamına gelir. Rüya sahibi gerçekliği olmayan bu laflardan rahatsız olacak ve bu kişilere gereken cevabı vermekten geri durmayacak demektir.

Rüyada Adam Öldürdüğünü Görmek

Rüya sahibinin içine dert olan, gündeme getirmediği ama hiç unutamadığı şeyleri, zamanı geldiğinde söyleyip, içindekileri kusmasına delalet eder. Rüya sahibi kendine ağır gelen bu laflardan, onları söyleyip, içini dökmek sureti ile kurtulacaktır.

Rüyada Adam Kovalamak

Rüya sahibini uğraştırıp, peşinden koşturacak kişi olarak tabir edilir. Rüya sahibi, zamanında borç verdiği kişiden parasını geri alabilmek için o kişinin peşinde koşarak bir hayli sürünmek zorunda kalacaktır.

Rüyada Adam Bıçakladığını Görmek

Kısmet yakalamak anlamına gelir. Rüya sahibi hayalindeki kişiyi bulacak ve onunla büyük bir saadet yaşayacak, bu mutluluk daim olacak diye yorumlanır.

Rüyada Adam Yakmak

Rüya sahibinin haklılığını ispat edip, payına düşeni almak için çok koşturduğu bir davadan vazgeçmesi ve geri adım atması anlamına gelir. Kişi bu işin peşinde o kadar çok emek harcamıştır ki artık ümitlerini tüketmiş ve geri adım atmak için karar almıştır.

Rüyada adam için Yorum Yok

Son Eklenen Rüya Tabirleri