Rüyada bahçe görmek tabiriRasulallah efendimiz bahçeyi İslam ile tevil etmiştir. Bahçe Rasulullah efendimizin kabri, zikir halkaları, büyük camiler ve salih kimselerin evleri gibi İslam dininde faziletli sayılan ve Allah Tealadan istenilen yerlere delalet eder. Nitekim hadisi şerifte Rasulullah efendimiz şöyle buyurmuştur.

“Kabrim ve minberim arasındaki yer cennet bahçelerinden bir bahçedir.”50 Diğer bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur. “Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe, ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur.”51

Bazen bahçe cennete ve cennet bahçelerine delalettir.

Bahçe Mushaf ilim ve hikmet konularındaki kitaplara delalettir. Zira kitap ve hikmet sahibi kimselerin bahçesi, âlimlerin gezdiği çayırlardır, denilmiştir.

Bir bahçeden kurak bir araziye ya da yanmış bir yere, ya da yılanların ve akreplerin olduğu yere ya da bir çöplüğe çıktığı görülen kimse ölü ise cenneti, cehennemle, nimetleri azapla değiştirilir. Bu rüyayı yaşayan bir müslüman için görülmüş ise, küfür ve bidat sebebi ile dinden çıkar ya da işlediği günahlarla islamın şartlarını yerine getirmez.

Rüyada kendisini bahçede olduğunu ve meyvelerinden yediğini ya da topladığını gördüğü zaman hacc günleri ise ya da rüyada kendisi hacca çağırılıyor ise, ya da Mekke’de olup Rasulullah efendimizin kabrini ziyaret etmek istiyorsa, bu ona nasip olur. Bahçede yediği ya da topladığı meyveler kazandığı ecir ve sevaba delalet eder.

Bu rüyanın sahibi kâfir ise Müslüman olur, günahkâr ise tevbe eder ve bulunduğu kötü ortamdan göç eder. İlim talebesi ise, ya da Kuran’ı kerim ezberliyor ise, yediği ya da topladığı miktarda ilme ve Kuran’a nail olur. Eğer bunlardan hiçbirisi yok ise, Cuma namazı gibi cenaze namazı gibi ya da salih insanların kabirlerini ziyaret etmek gibi o gün ya da o gece yaptığı iyi amellere delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada içinde ne olduğu bilinmeyen yeşil bahçeler görmek, İslama ve dine delalet eder. Yeryüzündeki yeşilliklerin tümü bu tevildedir.

Bazı tabirciler; “rüyada bahçe gören kişi ani olarak zarar görür” demişlerdir. Ölü birinin güzel bir bahçe içerisinde görülmesi cennette olduğuna delildir. Bahçe dünyaya onun ziynetlerine malı ve çeyizi çok olan hanıma delalet eder.

rüyada bahçe (küçük)

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada küçük bahçe görmek, namuslu kadınlara, iffetli erkeklere mat ve çocuktan şüphenin gitmesine, bazende cimriliğe ve ilim ya da yardım talep edeni engellemeye, Bazende oruç ve gece namazı gibi herkesin haberdar olmadığı gizli amellere, zühde, takvaya ve teşbihe, Bazende akrabadan biri ile evlenmeye, ya da borç ve külfet altına girmeye delalet eder.

Rüyada bahçe görmek, yüce gönüllülüğe, doğanın sunduğu nimetlerden ve güzelliklerden yararlanmaya, güzel ve hayırlı işler yapmaya delalet eder. Rüyada yeşillikler ve çiçekler içinde huzurlu bir bahçe görmek, ahirette cennet hayatına işaret eder. Rüyada dışarıdan görülmeyecek şekilde çevrili yeşil ve güzel bir bahçe görmek muhafazakâr ve tutucu bir aileye işaret eder. Rüyada görülen bahçeyi bir duvar ya da tel değil ağaçlar çevreliyorsa ve bu ağaçlar çiçek açan ağaçlar değilse eğer karaktersiz ve kötü huylu insanlara ve kişiler arasında ekilecek olan nifak tohumlarına işaret eder. Bahçenin sağlam ve yüksek duvarla çevrili olması rüya sahibinin güçlü ve kudretli biri olduğunu işaret ettiği gibi aynı zamanda dini bütün biri de olduğu anlamına gelir.

Rüyada Bahçeye Ağaç Dikmek

Rüyada bahçeye ağaç dikmek, esenlik, bolluk, sağlık ve huzur içinde yaşanacak güzel ve uzun bir ömre işaret eder.

Rüyada Bahçe Sulamak

Rüyada bahçe sulamak iyi değildir, iş hayatında başarısızlık ve iniş yaşamaya, maddi zarar etmeye, para kaybetmeye, fakirleşmeye, yokluğa, darlığa ve sıkıntıya düşmeye işaret eder.

Rüyada Bahçe Kazmak

Rüyada bahçe kazdığını görmek iyi şeylere işaret etmez. Aile içinde huzursuzluk, kargaşa, düzensizlik ve maddi güçlük anlamına gelir.

Rüyada Bahçede Dolaşmak

Rengârenk çiçeklerin açtığı, bin bir çeşit kuşun öttüğü ve her çeşit otun bittiği bir bahçede dolaşmak kişinin hem kazancının bol olacağına ve hiç azalmayacağına hem de aşk ve evlilik hayatında hep mutlu bir yaşam süreceğine delalet eder.

Rüyada Evinin Bahçesini Görmek

Rüyada evinin bahçesini gören kişinin, varlığa ve zenginliğe kavuşacağına, aile hayatına kötü bir leke sürülmeyeceğine ya da kötü bir laf edilmeyeceğine işaret eder.

Rüyada Kurumuş Bahçe Görmek

Rüyada kurumuş bir bahçe görmek kişinin mahpus edileceğine işaret eder.

Rüyada bahçe için Yorum Yok

Son Eklenen Rüya Tabirleri