rüyada tırnak görmek tabiriİbni şirin (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada tırnaklarda görülen afetler dinde görülen fesada ve rızkın azlığına delalet eder. Bir tabirde uzun tırnaklar üzüntüye delalet eder, denilmiştir. Tırnaklarının olmadığını görmek iflas etmeye delalet eder. Tırnaklarının tümünün kırılmış olduğunu görmek ölüme delalet eder. Aynı şekilde yeşillenmiş olduğunu görmekte bu tevildedir.
Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada tırnak görmek düş­mana karşı zafer kazanmaya delalet eder. Bazen tırnak uzunluğu işinde uzun tırnağa ihtiyaç duyanlar için rızkın genişliğine delalet eder. Bu du­rumda bu kişilerin tırnaklarını kısa görmesi bu tevilin hilafınadır. Uzun tır­nak rafiziliğe de delalet eder. Zira uzun tırnak sünnete ters olduğu gibi rafızîlikte sünnete terstir. Tırnağının kırılmasından endişe etmediği bir şekilde uzun olması kuvvete, mala, düşmana karşı silaha ve onlardan ko­runmaya delalet eder. Tırnaklarının olmadığını görmek gücün gitmesine delalettir.
Tırnaklarını normal bir şekilde kestiğini görmek sünnete uymaya de­lalettir. Silahlı olan kimselerin tırnağının uzunluğu silahlarındaki artışa de­lalettir. Tırnağının düşmanının tırnağından uzun olduğunu gören kişi, düş­manına karşı zafer kazanır. Tırnağının düştüğünü görmek malında zarar etmeye ve isteğine ulaşmamasına delalet eder. Tırnak kesmek sünneti seniyyeye tabi olmaya ya da borç para vermeye delalet eder. Tırnaklarının kınalı olduğunu görmek borcun altın olduğuna delalet eder. Tırnakların beyaz olması hafıza ve idrak gücüne delalet eder.
Tırnaklarının kırılmasından korktuğunu görmek elindeki bir işi başka­sının almasına delalet eder. Tırnaklarım kestiğini görmek malının zekâtını vermesine delalet eder. Tırnaklarının eksik veya kırık olduğunu görmek malının gitmesine ve dünyevi gücünü kaybetmesine delalet eder. Tırnaklar ölçüleri nispetinde dini ve dünyevi hayatın düzgünlüğüne delalet eder. Tırnaklannın pençeye dönüştüğünü gören kişi, harpte ise hasmına ya da düş­manına galip gelir.

rüyada tırnak için Yorum Yok

Son Eklenen Rüya Tabirleri